“Kapital izkorišča vse”: Sindikalni poudarek s podnebnega štrajka

Ekipa Sindikata Mladi plus se je včeraj skupaj s soborci in soborkami iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) udeležila ljubljanskega podnebnega štrajka, ki je potekal na Trgu republike. Šlo je seveda samo za enega od podobnih dogodkov, ki so se zvrstili tako v več mestih po Sloveniji kot po vsem svetu. Skupaj s pisano množico protestnic in protestnikov različnih generacij in ozadij smo na čelu z mladimi iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost med drugim zahtevali, da slovenska vlada prepozna podnebne spremembe kot krizo globalnih razsežnosti in začne s sprejemom ustreznih ukrepov za pravičen prehod v brezogljično družbo. Obenem pa smo se sindikati jasno zavzeli za pravični prehod za tiste delavke in delavce, katerih delovna mesta bi bila lahko ogrožena zaradi prehoda v okolju prijaznejšo družbo.

Delimo nekaj poudarkov iz našega sindikalnega govora, ki smo ga imeli na dogodku, in prilagamo manjšo fotogalerijo:

Tea Jarc, Sindikat Mladi plus:

»Kapital izkorišča vse: mlade, brezposelne, prekarce, delavke in delavce ter okolje. Izkorišča nas za potrebe nenehne gospodarske rasti, ki ustvarja profite za peščico, medtem ko mi od tega t. i. napredka nimamo nič. Vse, kar občutimo, je samo izkoriščanje ljudi, okolja in celotnega planeta. Podnebne spremembe že dolgo škodujejo sindikatom, delavkam in delavcem, neposredno in posredno nižajo plače in delavske pravice, poglabljajo ranljivost delavk in delavcev, povečujejo družbeno neenakost, povzročajo milijonsko škodo, poglabljajo globalne konflikte […] Podnebna kriza najbolj prizadene tiste na dnu družbene lestvice, delavke in delavce, prekarce, mlade […] Zahtevamo ekonomski plan, ki bo namesto škodljivega varčevanja obširno investiral v zelena, pravično plačana delovna mesta ter tako pomembno zmanjšal število brezposelnih. Zahtevamo politiko, ki bo pravično porazdelila bogastvo, saj trajnostni razvoj na svetu, kjer najbogatejši trošijo toliko kot celotne države, revni pa ne sežejo preko golega biološkega preživetja, ni mogoč. Zahtevamo politiko, ki bo razširila socialno državo in razumela, da je slednja ob kakovostni infrastrukturi ključna za zmanjšanje ranljivosti prebivalcev in celovitejše spopadanje s prihajajočimi katastrofami. Prihodnost bo tako socialna in okoljsko vzdržna ali pa je dobesedno ne bo. Na mrtvem planetu delovnih mest ni. Boj za podnebno pravičnost je razredni boj, je boj vseh nas […] je boj za podnebno in boj za socialno pravičnost

Med govorci na štrajku je bil tudi David Švarc, predsednik Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) in eden od podpredsednikov ZSSS, ki je med drugim povedal: »Smo proti pritiskom na delavski razred. Zato vztrajajmo do trenutka, ko bodo politični odločevalci in kapital dojeli, da je njihovo politično preživetje odvisno od okolju in delavcu prijaznih, zdravih, dostojnih in pošteno plačanih delovnih mest. Skupaj v boj!«

Predsednica Sindikata Mladi plus Tea Jarc

 

P. S.:

Opozarjamo na: Dokument Sindikati in podnebne spremembe