Ali smo res tako egalitarna družba kot pogosto poslušamo?
Oznaka: Delavska enotnost
V Španiji pravice platformnih delavk in delavcev urejene v kolektivni pogodbi
Zaradi prizadevanj sindikatov, po opozorilu inšpekcije, sodbi vrhovnega sodišča in sprejemu zakona, so zdaj pravice delavk in delavcev, ki v Španiji delajo prek platform, zapisane še v kolektivni pogodbi. Ta dobra novica je odmevala v sindikalnem gibanju v prvi polovici januarja.
Manj dela, več akcije!
Naša dolgoletna sodelavka in aktivistka Zala je za zadnjo, novembrsko tematsko številko Delavske enotnosti, glasila ZSSS, z naslovom Odrast in iskanje družbenih alternativ, napisala super tekst, v katerem razmišlja, kako je krajšanje delovnega časa odlična priložnost za množično organiziranje znotraj in prek meja sindikatov, za obuditev razprave o delavskih pravicah […]
Uveljavitev delavskih pravic pred sodiščem
Običajno ni prva misel vsakega delavca oziroma delavke, ki so mu kršene pravice, da bo delodajalca tožil in svojo pravico iskal po sodni poti.
Davčna reforma za bogate
Trenutno je aktualna davčna reforma (je v obravnavi v parlamentu), na podlagi katere naj bi ostalo več v žepu vsem, vendar … ali ste vedeli, da bo napovedana t. i. socialna kapica prinesla višje dohodke samo tistim s 6 tisoč in več evri plače? Ali veste, da bo najnovejša davčna […]
Cepivo mora biti dostopno vsem – Intervju z Zarjo Muršič
Maja 2021, po dobrem letu koronakrize v Sloveniji, pri Delavski enotnosti, glasilu ZSSS, izdali tematsko številko za naslovom Leto nevarnega življenja, s pomočjo katere so se posvetili družbenim, političnim, socialnim, ekonomskim, zdravstvenim ipd. posledicam izbruha novega koronavirusa in pogledu naprej.
Participativni proračun – vse bolj priljubljen mehanizem aktivnega državljanstva
V zadnjih letih je tudi v Sloveniji vse bolj uveljavljen in priljubljen institut participativnega proračuna. Govorimo lahko o eni od oblik aktivnega državljanstva, ki je v zadnjem času v vzponu.
Jezni indijski kmetje so odšli v Delhi
V Indiji že nekaj mesecev poteka velika delavska vstaja. Na ulicah so tamkajšnji kmetje, ki jih je razburil nedavni sprejem treh spornih zakonov, ki močno posegajo v tamkajšnji kmetijski sektor. Upor, ki v zadnjih mesecih močno zaznamuje indijski vsakdan, prinaša relevantne vpoglede tudi za delovne ljudi z drugih koncev sveta.