Izjava za javnost »Ne volonterskim pripravništvom, da jamstvom za mlade!«

»Ne volonterskim pripravništvom, da jamstvom za mlade!« so povedali 27. 6. 2013 ob 10h na novinarski konferenci Sindikata Mladi pus in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Svojo osebno zgodbo je predstavila tudi volonterska pripravnica Petra Odar. Izjavo za javnost lahko prebereš v nadaljevanju…
Ljubljana, 27. junij 2013
IZJAVA ZA JAVNOST PO NOVINARSKI KONFERENCI ZSSS IN SINDIKATA MLADI PLUS

»NE VOLONTERSKIM PRIPRAVNIŠTVOM, DA JAMSTVOM ZA MLADE!«

Dalia Cerovšek, sekretarka Sindikata Mladi plus: »Trenutno mladi brezposelni predstavljajo 23,3 % vseh brezposelnih v Sloveniji. Glede na tekoče podatke o brezposelnosti to pomeni, da je bilo meseca maja letos 27.628 mladih brezposelnih. Takrat je bilo na ZRSZ prijavljenih tudi 17.193 iskalcev prve zaposlitve. V primerjavi s preteklim letom je bilo maja letos med brezposelnimi več žensk, več je bilo brezposelnih v starosti od 15 do 29 let, prav tako pa je bil večji delež iskalcev prve zaposlitve. Mladi se na ZRSZ večinoma prijavljajo iz dveh razlogov – ali vstopajo na trg dela kot iskalci prve zaposlitve ali pa se jim je iztekla pogodba o zaposlitvi za določen čas. Na zaposlitev nato čakajo od 7 do 10 mesecev, starejši od 30 let tudi več kot dve leti. Pri zaposlovanju morajo biti mladi fleksibilni, večinoma sprejemajo dela, ki se smatrajo za prekerna, zaposlitve, ki se jim ponujajo pa so večinoma kratkotrajne ali pa gre za honorarno delo. Da bi pridobili delovne izkušnje, in da bodo lahko delali v svoji stroki, opravljajo volonterska pripravništva, kar pomeni, da delajo zastonj. Mladi volonterji do uveljavitve novega Zakona o delovnih razmerjih niso bili upravičeni niti do povračila stroškov prevoza na delo in malice, zdaj prejemajo vsaj to, medtem ko plačila za strokovno opravljeno delo ne dobijo. Po anketi o opravljanju pripravništev, ki smo jo izvedli na Sindikatu Mladi plus je 71% mladih pripravništvo opravljajo v javni instituciji, večinoma v šolah in na univerzitetni ravni, ter za daljši čas (9 -12 mesecev ). Za 46% vprašanih je bilo opravljanje pripravništva obvezno, 38% pa jih brez tega ne bi moglo opravljati strokovnega izpita. 60% izobraženih mladih je pripravništvo opravljalo brez plačila – prejeli niso niti povračila za malico in prevoz na delo. Medtem ko smo na evropski ravni priča ureditvi pripravništev kot dobre priložnosti za mlade, kot dela, ki je dostojno plačano in ustrezno sistematizirano, pa je trend na področju pripravništev v Sloveniji na žalost povsem drugačen. Razpisanih mest za opravljanje pripravništev s sklenitvijo delovnega razmerja skoraj ni več, pripravniške sheme se krčijo, vse več razpisanih mest pa je volonterskih.«
Goran Lukić, izvršni sekretar ZSSS: »Za preteklo leto je bilo le na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport razpisanih 45 mest za pripravnike s sklenitvijo delovnega razmerja in 200 mest za volonterje. Pretekli mesec je izšel nov Javni razpis za pripravniška mesta v javnih vrtcih in šolah, v katerem je skupaj razpisanih 264 volonterskih pripravniških mest. Pripravniških mest s sklenjenim delovnim razmerjem v razpisu ni, vsi volonterji, ki bodo zasedli razpisana mesta, pa bodo zaradi nove zakonodaje upravičeni vsaj do povračila stroškov prevoza in malice. Njihovo delo ne bo plačano, v zameno za to pa bodo dobili izkušnje in možnost opravljanja strokovnega izpita. Takšno delo vsekakor ni dostojno.

Na junijskem zasedanju Evropskega sveta, ki poteka te dni, bo ena izmed glavnih tem tudi zaposlovanje mladih. Evropa se namreč pripravlja na implementacijo jamstev za mlade in na črpanje
6 milijard EUR namenjenih podpori shem zaposlovanja mladih v upravičenih državah članicah. Obeti za Slovenijo glede na trenutne kriterije upravičenosti črpanja sredstev, kljub trudu ministrice za delo dr. Anje Kopač-Mrak, niso najboljši. Zato mora država za mlade poskrbeti tudi sama in čim prej implementirati Nacionalno shemo plačanih pripravništev. Pri tem naj se pripravništva uredijo medresorsko, pri pripravi pa naj sodelujejo vsa ministrstva.«
Petra Odar, volonterska pripravnica: » Ko sem iskala zaposlitev, sem se prijavila na delovno mesto profesorja francoščine, kjer pa so zaposlili kolegico rekoč, da ima opravljen strokovni izpit in da moram prej opraviti pripravništvo. Tako sem se prijavila na razpis ministrstva in bila sprejeta na volontersko pripravništvo v osnovni šoli za obdobje osmih mesecev. Moja prvotna želja je bilo poučevanje v srednji šoli, a ker se je le-ta nahajala izven mojega kraja bivanja, sem zaprosila za premestitev, saj si nisem morala privoščiti stroškov prevoza. Volontersko pripravništvo sedaj lahko opravljam le zato, ker živim doma. Po opravljenem pripravništvu me čaka strokovni izpit, potem pa iskanje zaposlitve, saj opravljano pripravništvo ne omogoča takojšne zaposlitve. Ponoven vpis na zavod čaka tudi moje kolege jezikoslovce, geografe, zgodovinarje, slaviste itd.«
Kontaktni osebi:

Dalia Cerovšek
Sekretarka Sindikata Mladi plus
E: dalia.cerovsek@sindikat-zsss.si
M: +386 40 571 050

Goran Lukič
Izvršni sekretar ZSSS za politike zaposlovanja, migracije in odnose z javnostmi
E: goran.lukic@sindikat-zsss.si
M: +386 31 517 201